Niespokojny sen niemowlaka

Niespokojny sen niemowlaka

 

 

 

 

Wprowadź do domowego rytuału 5 zasad, które pomogą ci zminimalizować problemy z niespokojnym zasypianiem niemowlęcia.

 

WYŁĄCZ TELEWIZOR, ODŁÓŻ TELEFON.

 

Wielu pediatrów zaleca, by dzieci do 18 miesiąca życia były całkowicie pozbawione dostępu do nowoczesnych środków komunikacji, czyli do smartfonów, komputerów, ale też do telewizji i głośnego radia. Wyjątkiem są rozmowy wideo z rodzicem lub opiekunem, z którym dziecko jest emocjonalnie związane, a który wyjechał na pewien czas. Zadbaj więc, by maluch nie miał kontaktu z tymi urządzeniami przynajmniej na dwie godziny przed snem.

 

MASAŻ

 

Przed kąpielą warto zrobić masaż Shantala, który trwa około 20-25 minut. Polecane są do tego olejki lub oliwki dla niemowląt. Ciało dziecka masujemy powolnymi, podłużnymi, okrężnymi i symetrycznymi ruchami przypominającymi głaskanie. Masaż zaczyna się od klatki piersiowej, następnie przechodzi się do masowania rączek, brzucha, nóżek, pleców i twarzy. Możemy zakończyć go delikatną formą gimnastyki. Zaraz po nim należy wykąpać maluszka. Masaż nie tylko działa odprężająco, ale również sprawia, że dzięki czułemu dotykowi dziecko czuje się kochane i bezpieczne. Regularnie stosowany ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu.

 

RELAKSUJĄCA KĄPIEL

 

Ciepła kąpiel sprawia, że napięte mięśnie rozluźniają się, a organizm relaksuje. Zadbaj o przytłumione światło, staraj się też nie rozbawiać dziecka. Mów spokojnym głosem, który malucha wyciszy. Do kąpieli można dodać lawendę lub przeznaczony dla dzieci olejek z tej rośliny. Jej niepowtarzalny aromat przywraca organizmowi równowagę i łagodzi skutki stresu. Lawendowe olejki eteryczne wspomagają relaks i rozluźniają mięśnie całego ciała.

 

PEŁNY BRZUSZEK

 

Po kąpieli i masażu najbardziej doskwiera pusty brzuszek. Zadbaj o to, by po ubraniu w piżamkę maluch od razu dostał mleko. Nieistotne, czy karmisz naturalnie, czy z butelki. Dziecko od razu poczuje się bezpiecznie, a wyciszone po kąpieli szybko zamknie oczy.

 

BAJKA LUB KOŁYSANKA

 

Do wieczornych rytuałów warto dodać kilkuminutową, cichą kołysankę, a starszym dzieciom przeczytać bajkę. Dzięki temu malec nie tylko się wyciszy i poczuje bezpiecznie, ale również będzie ćwiczył pamięć, wyobraźnię i rozwinie umiejętności językowe.

 

WARTO WIEDZIEĆ!

 

Co ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu dziecka?

  • Przed spaniem wywietrz pokój, ale zapewnij odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu około 19 °C,
  • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, jeśli nie masz w domu źródeł czerwonego światła, spraw, aby zwykłe niebieskie światło żarówki było przytłumione. Ważne, by podczas masażu czy kąpieli nie świecić bezpośrednio na buzię dziecka.
  • Zadbaj o to, by zabawy wieczorne nie były zbyt ekscytujące.
  • Bywa, że po przebudzeniu się dziecka w nocy wystarczy powtórzyć niektóre ruchy masażu, by się uspokoił. Jeśli maluszek zna masaż, zareaguje pozytywnie, odprężając się. Pamiętaj, że w tych momentach ważna jest twoja obecność, dotyk i spokój. Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, które może dać mu jedynie rodzic lub bliski opiekun.

Dodaj komentarz


Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X